تبلیغات
علوم دریایی

قالب وبلاگ


علوم دریایی
منم دریا دگر آن ساحلم کو درخت بی برم آن حاصلم کو  
نویسندگان
نظر سنجی
نظر و طرز نگاهتون راجع به شغل دریانوردی چیه ؟


صفحات جانبی

 

دراین نوع دتکتور از خاصیت شکست نور استفاده شده است. در مدل­های قدیمی از یک منبع نور فیلتر شده و یک دریافت کننده استفاده گردیده بود ولی در مدل­های معمول از منبع لیزر با نور همگرا استفاده می­­شود. زاویه­ی فرستنده و گیرنده بر اساس خاصیت شکست نور توسط دود می­باشد. این زاویه به نحوی است که عملا دتکتور حساسیت کم­تری نسبت به گرد و غبار و بخار آب دارد.

محفظه­ی داخل دتکتور دارای پیچ و خم می­باشد تا از ورود نور اضافه به داخل آن جلوگیری شود. در مدل­های نسل سوم هم­گرایی لیزر حدود 10000 برابر بیشتر شده و عملا تلفات نور لیزر به صفر رسیده است. زاویه­ی بین گیرنده و فرستنده به نحوی است که عملا نسبت به اجسام خارجی غیر از دود حساسیت نشان نمی­دهد. مدل عملی این دتکتور Pinnacle می­باشد.

معمولا اکثر دتکتورهای Optical از نوع Scattering می­باشند.در این نمونه استفاده از نور قوی از جنس Laser و زاویه­ی مناسب انکسار باعث حساسیت مناسب سنسور می­گردد که قابلیت کشف دودهای Low Level را هم تا حدی دارا می­باشد.

محفظه­ی داخلی این سنسور به نحوی ساخته می­شود که به هیچ عنوان نور از دیواره­ها منعکس نمی­شود. نور خارجی هم نمی­تواند وارد شود و یا اگر وارد شد به هیچ عنوان بر عمل­کرد آن موثر نمی­باشد. در محفظه فقط دود وارد شده و خارج می­شود. محفظه به صورت پیچ و خم دار می­باشد.

قابلیت این نوع دتکتور به نحوی است که مقادیر کم دود هم می­تواند انکسار نور به وجود آورده و سنسور این مقادیر را کشف می­نماید. این سنسور قابلیت شناسایی گازهای معلق در هوا را نیز دارا می­باشد. این دتکتور (با محفظه­ی Scattering) قابلیت شناسایی اکثر دودها را دارا می­باشد. قابل توجه است که اجسام با پایه­ی نفتی (هیدروکربور­ها) که تولید دود سیاه می­نمایند، جاذب نور می­باشند و ممکن است در عمل شناسایی به وسیله­ی این دتکتور با تاخیر نسبت به شناسایی دود سفید مواجه شود.

در مقایسه­ دتکتورهای HPO با سیستم شکست نور، دود سیاه را بهتر شناسایی می­کنند.

درجه­بندی حساسیت(پاسخ) دتکتورهای دودی به سه قسم می­باشد A_B_C که در آن A بیشترین حساسیت را و C کمترین را دارا می­باشد.

 

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

باز دریا حس و حال عاشقانه
موج هایش میوه های نوبرانه

باز دریا عشق من ایمان من
این صدایش نغمه زیبای من

باز دریا هو هو و ها ها می كند
این نوایش دلها را جادو می كند

باز دریا می نویسد یارم بیا
ای كه درجانت منم ، دلدارم بیا

باز دریا افتان و خیزانش می یاد
گر كه خود جایی بماند این آب وكف هایش می یاد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما

Online User
بک لینک طراحی سایت