تبلیغات
علوم دریایی

قالب وبلاگ


علوم دریایی
منم دریا دگر آن ساحلم کو درخت بی برم آن حاصلم کو  
نویسندگان
نظر سنجی
نظر و طرز نگاهتون راجع به شغل دریانوردی چیه ؟


صفحات جانبی
شنا مرهمی برای بدنسازان کهنهکار


اگر جزء آندسته از افراد هستید که دو سه دهه است که با وزنه تمرین میکنید و تمرین با وزنه برایتان مبدل شده به یک عشق و سرگرمی، پس یکی از بیجاذبهترین مواردی که میتوان در خصوص آن بحث کرد مقوله کشش و حرکات کششی میباشد.

شاید موضوع حرکات کششی را برایتان خیلی بزرگ کرده باشم. اما جداً تا این تاریخ که چنین چیزی به شما گفته شده من که اینطور فکر میکنم.

در ضمن برای داشتن یک برنامه کلی تناسب اندام خیلی بهتر خواهد بود که برخی از تمرینات ورزشی دیگر را به منظور اطمینان از سختتر شدن و کوتاهتر شدن به دلیل اجرای حرکات آهسته با وزنه (اگر سرتاسر زندگی کاری بهغیر از تمرین با وزنه انجام ندهید) در نظر داشته باشید به احتمال زیاد خیلی متعجب خواهید شد وقتی، تنها به دلیل شوت زدن در یک مسابقه فوتبال دچار پارگی تاندون شوید.

بهمنظور پیشگیری از یک چنین آسیبدیدگیها شما نیازمند اجرای یکسری از فعالیتهای بدنی هستید که در آن از کل بدن در آن واحد کار بکشید. در این خصوص میتوان به ورزشهائی از قبیل بستکتبال، فوتبال و ... اشاره کرد و اگر جزء آندسته از افراد خوش شانس هستید که نزدیک دریا زندگی میکنند پس این فرصت برایتان مهیاست که در ساحل به ورزشهای عالی از قبیل والیبال ساحلی، تنیس بدون تور و یا هندبال بپردازید. اگر به یک سالن ورزشی دسترسی دارید یکبار رفتن به سالن در هفته تمام نیاز عضلاتتان به داشتن انعطاف و سازگاری را که دستیابی به آن از طریق اجرای تمرینات با وزنه میسر نیست را تأمین میسازد.

در ضمن میتوان در خصوص جایگزین کردن برخی از روزهای تمرینی با ورزشهائی از قبیل یوگا، تای چی و شنا فکری کنید. سعی کنید این قبیل فعالیتها را بهصورت یک تا سه بار در یک سیکل ده روزه تمرین بگنجانید.

ورزش یوگا بدن را در شرایط آرامش کامل و تنفس کامل قرار میدهد. بدنسازها به دلیل نگه داشتن تنفس برای بلند کردن وزنههای خیلی سنگین و برای تکرارهای بالا سیستم خودکار عصبی را بیش از حد قوی میسازند یوگا میتواند بهعنوان یک متوازنکننده در این ارتباط عمل کند. البته اجرای تمرینات یوگا و یا تای چی برای همگان مقدور نمیباشد. به همین خاطر میتوانید یکی از هنرهای رزمی بدون مبارزه مثل ووشو، شائولین و ... را که آمیخته از حرکات موزون و متوازن بدنی و تنفسی است را برگزینید و شاید هم بخواهید مستقیم سراغ بهترین انتخاب که یعنی ورزش شنا بروید. میپرسید چرا؟ چون شنا یک مکمل عالی برای تمرین با وزنه محسوب میشود. به این دلیل که در موقع شنا کردن شما در مسیر حرکتی رو به جلو در آب قرار دارید و به همین خاطر تمایل به بهکارگیری عضلات پشت (کمر) به وجود میآید. یعنی بهکارگیری تمامی آن عضلات کوچک و لایههای زیرین که دسترسی به آنها در تمرین با وزنه خیلی مشکل است. ضمن اینکه باعث میشود ستون فقرات از انعطاف بهتری برخوردار شوند و این دقیقاً همان چیزی است که ما انسانهای امروزی بیشتر وقتمان را در وضعیت نشسته بر روی صندلی سپری میکنیم. با شنا کردن با تکنیک صحیح یعنی در شنا کرال سینه و چرخاندن سر به سمت راست و تنفس و سپس دو تا دست رو به جلو زدن و سپس چرخاندن سر به سمت چپ و تنفس و دو تا دست دیگر زدن و الی آخر.

با این شیوه نهتنها میزان تنفستان به مراتب به حدی بالاتر از نرخ معمولتان در تمرینات ایروبیک خواهد رسید، بلکه به دلیل معلق بودن کل بدن در آب شرایطی فراهم خواهد شد که نهتنها عضلات در وضعیت ریلکس قرار بگیرند بلکه به بلندتر شدن طول عضلات نیز کمک خواهد کرد.

شنا کردن در قیاس با اجرای حرکات کششی بر روی تشک به مراتب بهتر است. بعضی اوقات در باشگاه به افرادی برمیخوریم که پس از تمرین شروع به اجرای حرکات کششی میکنند. کاری که این قبیل افراد انجام میدهند اینست که با فشرده ساختن و کوتاهتر ساختن عضله مخالف در صدد کشیدن عضلهٔ مورد نظر برمیآیند و بدین ترتیب باعث بیاثر ساختن تأثیر اصلی آن میگردند.

هرگز خودتان را به اجرای صرف تمرین با وزنه محدود نسازید. چون هرچه سنتان بالا برود به همان اندازه از انعطاف بدنتان کاسته خواهد شد. ویژگیهائی از قبیل آرامش و تنفس طوری طراحی شدهاند که ذهن، روح و بدن را بهصورت یکپارچه حفظ کنند. هر تمرین و یا حرکتی که در باشگاه بدنسازی انجام میدهید میبایست به وسیله یک فعالیت جسمانی دیگر که در آن کشش عضلانی، تنفس و آرامش وجود دارد متعادل گردد
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

باز دریا حس و حال عاشقانه
موج هایش میوه های نوبرانه

باز دریا عشق من ایمان من
این صدایش نغمه زیبای من

باز دریا هو هو و ها ها می كند
این نوایش دلها را جادو می كند

باز دریا می نویسد یارم بیا
ای كه درجانت منم ، دلدارم بیا

باز دریا افتان و خیزانش می یاد
گر كه خود جایی بماند این آب وكف هایش می یاد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما

Online User
بک لینک طراحی سایت