تبلیغات
علوم دریایی

قالب وبلاگ


علوم دریایی
منم دریا دگر آن ساحلم کو درخت بی برم آن حاصلم کو  
نویسندگان
نظر سنجی
نظر و طرز نگاهتون راجع به شغل دریانوردی چیه ؟


صفحات جانبی
جزرومد و اثر جاذبه ماه
(...وجعل فیها سراجاً وقمراًمنیراً...)
خدایی که در آسمانها چراغ روشن و ماه نور افشان آفرید.فرقان/61

جزرومد یکی از حرکات دوره ای آب اقیانوسهاست که انسان از زمانهای دور با آن آشناست.ساکنین قدیمی سواحل اسکاندیناوی دریا را به عنوان یک موجود زنده و جزرومد را نتیجه تنفس آن می دانستند.
طبق نوشته های هرودوت جزرومد در دریای سرخ از پنج قرن قبل از میلاد شناخته شده بود.اولین کسی که ارتباط بین جزرومد را با موقعیت ماه در افق بیان کرد پی ته آس فرانسوی است.
پوزیدونیوس صد سال قبل از میلاد مسیح در کتابی به نام "بر روی اقیانوس"پدیده جزرومد را در ساحل اقیانوس اطلس تشریح و اب ازمینان ارتباط جزرومد را با اهله ی ماه خاطر نشان کرده است.
ولی تا زمان کشف قوانین جاذبه توسط نیوتون علت جزرومد به طور علمی بیان نشده بود.
جزرومد معلول نیروی جاذبه ماه و خورشید است.با توجه به بزرگی جرم خورشید نسبت به ماه و دوری آن از زمین،بیشترین اثر جاذبه مربوط به ماه است که 2.17 برابر نیروی خورشید در ایجاد جزرومد اثر دارد.
چون زمین هر 24 ساعت یکبار به دور خود می چرخد،برای هر نقطه از سطح آن دوبار جزرومد خواهد بود.دلی شروع جزرومد در هر نقطه هربار با25 دقیقه تاخیر صورت می گیرد و این اختلاف 50 دقیقه در هر شبانه روز به این علت است که ماه هر روز با 50 دقیقه تاخیر در افق ظاهر می شود.
در شب اول و چهاردهم هر ماه(هلال وبدر)ماه و خورشید وزمین در یک امتداد قرار دارند.در این مواقع نیروی هر دو با هم جمع شده،دامنه جزرومد به بالاترین درجه خود می رسدکه آنرا مهکشند می گویند.
در شب هفتم و بیست و یکم هر ماه (تربیع اول و دوم)امتداد خورشید و ماه نسبت به زمین عمود بر هم بوده و دامنه جزرومد به حداقل میرسد که آنرا نیز کهکشند می نامند.
هم چنین در اعتدالین (اول بهار و پاییز)دامنه مهکشند افزایش یافته و در انقلابین(اول تابستان و زمستان)از آن کاسته می شود.
ماه از زمانهای خیلی دور مورد توجه بشر بوده و در هر زمان نظریات مختلفی درباره آن وجود داشته است.
بر اساس اغلب افسانه های کهن ماه موجود زنده ای بود که شبها در آسمان پیدا می شد.قرص در خشان ماه در شب با آثار موجود در سطح آن که آن را شبیه به صورت انسان می کرد مؤید این ادعا بود.
در یونان و روم باستان ماه را الهه جوانی می پنداشتند وآنرا به اسامی مختلف از قبیل آرتمیس،دیانا و ...می نامیدند.
ارسطو فیلسوف مشهور یونانی معتقد بود که ارتباط مستقیمی بین ماه و وضع خون آدمی وجود دارد.چهره نورانی ماه در شبها ،خیال پرور و شاعرانه و برای گروهی الهام بخش است.قشر خاکی زمین هر روز دو مرتبه بر اثر جاذبه ماه به قدر چند اینچ کشیده می شود.
در شبهایی که ماه در آسمان به طور کامل می درخشد،اوج غلیان احساسات جانوران و انسانهاست.
اجداد و نیاکان ما در این شبها تمایل بیشتری به خونریزی و جنگ داشتند.حتی امروزه در شبهایی که ماه کامل است جرم و جنایات و تصادفات به اوج خود می رسد.
اثر جاذبه ماه حتی بر روی اعضای بدن هم ثابت شده است.موها و ناخن ها در شبهایی که ماه کامل است بیشتر رشد می کنند.آیا تاکنون فکر کرده اید که چرا حال بیماران بعد از نماز مغرب بدتر می شود و این حالت تا نزدیکی اذان صبح ادامه پیدا می کند؟
غیر از تاثیر نور مستقیم ماه چیز دیگری در کار نیست.
معمولا تاثیرات نور ماه در اول،وسط و آخر ماه زیاد است. در نور مستقیم ماه اشعه ای وجود دارد که از قدرت نفوذ زیادی برخوردار است و این چیزی جز اشعه ماورای بنفش نیست که بسیار مضر و سرطان زا است.که از این اشعه در صنعت استفاده های فراوانی می کنند،از جمله برای نشان دادن ترک های ریزی که با چشم دیده نمی شود.
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

باز دریا حس و حال عاشقانه
موج هایش میوه های نوبرانه

باز دریا عشق من ایمان من
این صدایش نغمه زیبای من

باز دریا هو هو و ها ها می كند
این نوایش دلها را جادو می كند

باز دریا می نویسد یارم بیا
ای كه درجانت منم ، دلدارم بیا

باز دریا افتان و خیزانش می یاد
گر كه خود جایی بماند این آب وكف هایش می یاد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما

Online User
بک لینک طراحی سایت