تبلیغات
علوم دریایی

قالب وبلاگ


علوم دریایی
منم دریا دگر آن ساحلم کو درخت بی برم آن حاصلم کو  
نویسندگان
نظر سنجی
نظر و طرز نگاهتون راجع به شغل دریانوردی چیه ؟


صفحات جانبی
موشکهای قابل پرتاب از زیردریایی کیلو

برای 
دیدن تصویر در اندازه واقعی کلیک کنید

زیردریایی کلاس کیلو یکی از مهم ترین زیردریاییهای تهاجمی – تدافعی روسیه محسوب می شود ( که خوشبختانه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز به آن مجهز است ) و از ای رو قابلیت حمل موشکها و اژدرهای قدرتمندی را دارا می باشد .
یکی از مهمترین این کلاس موشکها خانواده ی SS-N-27 Sizzler / P-900, 3M54 Klub family می باشد این خانواده شامل ۵نوع موشک می باشد که در تاپیک فوق به بررسی انها می پردازیم .
این خانواده برای انهدام و نابودی شناورها و زیردریاییها و اهداف زمینی ساخته شده و دارای سیستمهایی است که می تواند از پس سیستمهای ضد موشک و حفاظتی اهداف تا حد بسیار زیادی بر بیاید . این خانواده خود به دو بخش تقسیم می شود که بدین صورت است :
بخش s یا club-s برای نابودی زیردریاییها که شامل مدلهای ۹۱RE1 و ۹۱RE2 می شود .
بخش N یا club-n که هدف انها انهدام اهداف سطحی است که البته بدین صورت هستند :

این موشکها همگی دارای ۵۳۳ میلیمتر قطر بر اساس قطر اژدرهای استاندارد کشورهای شرقی هستند زیرا مقر پرتاب همگی از مقر اژدر ۵۳۳ میلیمتری می باشد و زیردریایی کیلو فاقد مقر عمودی برای پرتاب موشک می باشد که البته در این روش پرتاب هیچ گونه مشکلی برای هدف گیری وجود ندارد ، هم اکنون به بررسی یک به یک این ۵ موشک می پردازیم .
۳M-54E و ۳M-54E1 برای هدف گیری ناوها و شناورهای دشمن و ۳M-14E که زیردریایی به ساحل می باشد .

موشکهای ضد کشتی ۳M-54E و ۳M-54E1
این موشک دارای حدود ۳۰۰ کیلومتر برد است و دارای ۳ فاز شلیک بدین صورت می باشد ، فاز اول که مرحله شلیک و رسیدن موشک به ارتفاع مناسب در منحنی پرواز خود است ، این فاز دارای سرعت SUBSONIC ( زیر صوت ) و معادل ۰٫۶ تا ۰٫۸ ماخ می باشد در این فاز موشک ابتدا توسط یک بوستر تا ارتفاع ۱۵۰ متر پرتاب می شود و بعد با یک موتور دیگر به ارتفاع مناسب می رسد . پس از رسیدن موشک به ارتفاع مناسب در منحنی محاسبه شده برای رسیدن به هدف ،فاز دوم با روشن شدن یک موتور یدکی اغاز به کار می کند و همزمان بالچه های موشک باز می شوند ، در این فاز که مهم ترین مرحله است ، موشک ارتفاع خود را تا ۱۰ الی ۱۵ متری سطح اب به تدریج کاهش می دهد و موشک مسیر خود را به سمت هدف تعیین شده تنظیم میکند و اگر هدف در حال حرکت باشد ، سرعت و مسیر خود را بر اساس ان تنظیم کرده تا از آن نگذرد و خط سیر هدف و موشک در لحظه مشخص به هم برخورد کنند که این مرحله نیز مانند مرحله اول سرعتی زیر صوت دارد . پس از اینکه موشک به حدود ۵۰ تا ۶۰ کیلوتری هدف رسید ، مرحله سوم اغاز می شود ، در این مرحله سوخت جامد مشخص شده با پس سوز شروع به کار می کند و سرعت خود را در مدت کوتاهی از SUBSONIC به SUPERSONIC و معادل ۲٫۹ ماخ می رساند ، و با ارتفاعی معادل ۱۰ متر به سمت هدف پیش می رود در ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر انتهایی مسیر موشک تا هدف ، ارتفاع موشک از سطح دریا به ۳ تا ۵ متر میرسد و به مسیر خود ادامه می دهد تا برخورد کند . یادآوری میکنم تمام مراحل فوق کاملا خودکار بوده وموشک از سیستم Active Radar Homing Inertial استفاده می کند .
وزن موشک به هنگام شلیک ۱۷۵۰ کیلوگرم است که دارای کلاهکی به وزن ۴۵۰ کیلوگرم می باشد و کلاهکی به این وزن می تواند ضربات مهلکی را به ناوها و کشتیها وارد سازد . طبق اخرین اخبار کشور هند سفارش این موشک را برای زیردریاییهای کیلوی خود طی قراردادی با روسیه منعقد کرده است .
به جز زیردریایی کیلو روسیه ، هواپیماهای TU-142 نیز قادر به حمل ۶ تا ۸ فروند از این موشک می باشند .
در حقیقت مدل ۳M-54E1 مدل صادراتی این موشک می باشد و فرق عمده ای با مدل ۳M-54E ، وزن آن وطول و برد ان می باشد که در مشخصات خواهید دید .

برای 
دیدن تصویر در اندازه واقعی کلیک کنید
 

سیستم راداری این موشکها
رادار این موشک ساخته ی radar-mms در سنت پطرزبورگ روسیه است و مدل آنARGS-54 است . این رادار تجسسی برد عملیاتی حدود ۶۰ کیلومتر دارد و در زاویه ۴۵ ± درجه افقی و ۱۰± درجه ی عمودی تجسس و هدف یابی می کند . طول آن ۷۰ سانتیمتر و قطر آن ۴۲ سانتی متر است و ۴۰ کیلوگرم بدون پوشش پلاستیکی خود وزن دارد . این رادار طوری ساخته شده تا در شرایط بد جوی نیز به خوبی به کار خود ادامه دهد . در حقیقت همانطور که گفته شد در فاز پایانی حرکت موشک ، ان با سرعت حدود ۲٫۹ ماخ و با هدایت رادار خود به سمت هدف می رود ، اما در فاصله ی ۲۰ کیلومتری هدف به ارتفاع ۳ تا ۵ متری سطح آب می رسد . در این حالت موشک طبق برنامه ریزی انجام شده در سیستم هدایتش شروع به حرکت زیگزاگ می کند تا لحظه برخورد فرا برسد .
مشخصات کلی مدلهای ۳M-54E و ۳M-54E1
طول : ۶٫۲ و ۸٫۲۲ متر به ترتیب مدل E1و E
قطر : ۵۳۳ میلیمتر در هر دو مدل
وزن در هنگام پرتاب : حدود ۱۷۸۰ کیلوگرم در E1 و ۲۳۰۰ در E
برد : ۳۰۰ کیلومتر در E1 و ۲۲۰ در مدل E
تعداد فاز : ۳
نوع هدایت : Active Radar Homing Inertial
وزن کلاهک : حدود ۲۰۰کیلو گرم در مدل E و ۴۰۰ در E1
ساخت : روسیه
نوع اهداف : شناورهای سطحی
سرعت : بین ۰٫۶ تا ۰٫۸ ماخ در فاز یک و دو و ۲٫۸ تا ۲٫۹ ماخ در فاز پایانی
نوع رادار : ARGS-54
قابلیت شلیک از عمق ۳۰ تا ۴۰ متری

برای 
دیدن تصویر در اندازه واقعی کلیک کنید

موشک زیردریایی به ساحل ۳M-14E و ۱۳M-14E
در حقیقت این موشک شباهت زیادی به مدلهای قبلی یاد شده دارد ، اما تغییراتی در آن انجام شده تا برای هدف قرار دادن اهداف و پایگاههای زمینی از آن استفاده شود . این تغییرات شامل اضافه کردن یک ارتفاع سنج حساس از نوع BAROMETR است که نسبت به فشار هوا ارتفاع را می سنجدو به موشک برای عبور از عوارض روی زمین کمک می کند و سیستم هدایت ماهواره ای گلوناس GLONAS برای هدایت موشک به است ، برای پنهان ماندن از چشم رادارها ، موشک با این سیستمهای فوق می تواند ارتفاع خود را بین ۲۰ تا ۱۵۰ متر تغییر دهد و ضمن عبور از پستی و بلندیها ، از دید رادار نیز پنهان باشد . در فاز انتهایی ، این موشک از سیستم هدایتی موسوم به ‘Korrelatsionaya’ استفاده می کند . این سیستم تا حدی پیچیده است و از محاسبه توابع مختصات نقطه هدف برای جهت یابی استفاده می کند . ( روسها هم کشتن خودشونو با این ریاضیات پیچیدشون !! ) این دلیل استفاده از این روش ، احتمال پنهان بودن هدف مورد نظر از دید رادار است . اختلاف دیگر آن با موشکهای قبلی سرعت زیر صوت آن است . این موشک در تمام ۳ فاز خود به صورت subsonic پرواز می کند .
نکته مترجم : یعنی این موشک مانند یک موشک ضد کشتی پرتاب می شود ، و مانند آن با ارتفاع کم پرواز می کند ، اما با یک سیستم قوی و هدایت ماهواره ای و محاسبات پیچیده ، مانند یک موشک بالستیک با دقت فوق العاده زیاد بر سر هدف فرود می آید . و چون با استفاده از مختصات به هدف نزدیک میشود ، جمینگ و اختلالات راداری نمی تواند تاثیری بر روند آن داشته باشد . البته نقطه ضعف آن این است که از آن فقط برای زدن اهداف ایستا و ساکن می توان استفاده کرد و اهداف متحرک را بوسیله این موشک نمی توان هدف قرار داد .
این دو مدل نیز کاملا مانند یکدیگرند و فقط ۳M-14E برای شلیک از زیردریایی و ۳M-14E برای شلیک از زمین و کشتی طراحی شده اند و به این دلیل اختلافات جزیی با هم دارند .

برای 
دیدن تصویر در اندازه واقعی کلیک کنید

مشخصات کامل آنها :

موشکهای ضد سطح ۳M-14E/ P900 و ۱۳M-14E / P900
نوع : دریا به ساحل
ساخت : روسیه
هدایت : سیستم ماهواره ای مختصات GLONAS
وزن کلاهک : ۴۰۰ کیلو گرم از نوع HE
پیشرانه : بوستر سوخت جامد و موتور توبو جت
برد : ۲۷۵ تا ۳۰۰ کیلومتر
قابلیت شلیک از عمق ۳۰ تا ۴۰ متری
سرعت : بین ۰٫۶ تا ۰٫۸ ماخ
طول در مدل ۳M-14E : 6.2 متر ( شلیک از زیردریایی )
طول در مدل ۱۳M-14E : 8.2 متر ( شلیک از زمین و کشتی )
قطر در مدل ۳M-14E : 533 میلیمتر
قطر در مدل ۱۳M-14E : 645 میلیمتر
عرض بالچه ها : ۳۰۸۰ میلیمتر
وزن در هنگام پرتاب در مدل ۳M-14E : 1770 کیلو گرم
وزن در هنگام پرتاب در مدل ۱۳M-14E : 1951 کیلو گرم


 

موشکهای ضد زیر دریایی ۹RE1 و ۹RE2
این موشکه جزو موشکهای سوپر سونیک و برای هدف قرار دادن زیردریایی ها مورد استفاده قرار می گیرند و تنها در طول و سرعت نهایی با هم تفاوت دارند . ( مدل ۱E طول بیشتر و در نتیجه موتور قوی تری دارد )
مدل ۹RE1 به دلیل بوستر پرتاب قویتر می تواند از حداکثر عمق زیردریایی کیلو شلیک شود ولی مدل

این موشکها دارای سه فاز و مانند موشکهای بالستیک مسیری منحنی شکل دارند . فاز اول که به کمک بوستر انجام میگیرد موشک را به ارتفاع لازم می رساند و فاز دوم آن را به سمت هدف هدایت می کند ، فاز سوم نیز در زیر اب شروع به کار میکند .
۹RE2 حداکثر از عمق ۱۵۰ متری شلیک می شود و از عمق کمتر نمی توان آن را شلیک کرد . رادار این موشک تا رسیدن به نزدیک ترین نقطه در سطح اب بالای زیردریایی به صورت self-homing می باشد و در هنگام ورود به اب با استفاده از سیستم hydro-acoustic هدایت می شود . این موشک ها هر دو قابلیت شلیک در زمانی که زیردریایی در حال حرکت با سرعت ۱۵ گره است را دارند .

برای 
دیدن تصویر در اندازه واقعی کلیک کنید
 

مشخصات موشکهای ضد زیر دریایی ۹RE1 و ۹RE2
طول ۹RE1 : 8 متر
طول ۹RE2 : 6.5 متر
قطر در هر دومدل : ۵۳۳ میلیمتر
برد : ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر
وزن مدل ۹RE1 : 2050 کیلو گرم
وزن مدل ۹RE2 : 1300 کیلو گرم
وزن کلاهک : ۷۶ کیلو گرم
سرعت در مدل ۹RE1 : 2.5 ماخ
سرعت در مدل ۹RE2 : 2 ماخ .

 

برای دیدن تصویر در اندازه واقعی کلیک کنید

تاریخچه ساخت این خانواده مربوط به اواخر دهه ی ۸۰ می شود که هدف از ان ساخت موشکهایی استاندار با ابعاد تقریبا یکسان برای پرتاب از مقر ۵۳۳ میلیمتری زیردریاییهای ساخت روسیه بود .


مترجم : FLANKER
منبع:میلیتاری
طبقه بندی: علوم نظامی،
[ دوشنبه 1390/07/25 ] [ 09:52 ق.ظ ] [ محمد عامری فر ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

باز دریا حس و حال عاشقانه
موج هایش میوه های نوبرانه

باز دریا عشق من ایمان من
این صدایش نغمه زیبای من

باز دریا هو هو و ها ها می كند
این نوایش دلها را جادو می كند

باز دریا می نویسد یارم بیا
ای كه درجانت منم ، دلدارم بیا

باز دریا افتان و خیزانش می یاد
گر كه خود جایی بماند این آب وكف هایش می یاد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما

Online User
بک لینک طراحی سایت