تبلیغات
علوم دریایی

قالب وبلاگ


علوم دریایی
منم دریا دگر آن ساحلم کو درخت بی برم آن حاصلم کو  
نویسندگان
نظر سنجی
نظر و طرز نگاهتون راجع به شغل دریانوردی چیه ؟


صفحات جانبی


 


 GPS

 GPS یا سیستم مكان یابی جهانی(Global Positioning System )  یک وسیله موقعیت یابی دقیق بوده که درسال 1973 توسط بخش دفاعی ایالت متحده گسترش یافت . دستگاه  GPS  در اصل برای کمک به سربازان و خودروهای نظامی ، هواپیماها و کشتی ها جهت تعیین دقیق موقعیت آنها در سراسر جهان طراحی شده بود  ولی در دهه  1980 ایالت متحده  آن را برای استفاده غیرنظامی در دسترس قرار داد.

 

در حال حاضر سیستم GPS شامل 24 ماهواره با نام NAVSTAR است که در مداراتی به شعاع تقریبی 26600 کیلومتر و در ارتفاع تقریبی 20200 کیلومتر از سطح زمین در حرکت بوده و پیوسته بوسیله ایستگاه‌های زمینی در سراسر جهان نظارت می‌شوند. خدمات این مجموعه در هر شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از کره زمین در تمام ساعت شبانه روز در دسترس است. پدید آوردنگان این سیستم، هیچ حق اشتراکی برای کاربران در نظر نگرفته اند و استفاده از آن رایگان است.
ماهواره ها با سرعتی حدود 108 مایل بر ثانیه درحال حركت بوده و در طی 24 ساعت دوبار كامل زمین را دور می زنند .  اولین ماهواره GPS درفوریه 1978 پرتاب شد . وزن هرماهواره تقریباً  2000 پاوند ودارای صفحات آفتابی به پهنای 17­ فوت می باشد . هر ماهواره 2 سیگنال ارسال می كند: L1 (42/1575 مگا هرتز ) و L2   (6/1227 مگا هرتز )

GPS چگونه کار می کند؟

هر ماهواره GPS بطور مستقل اطلاعات زیر را توسط آنتنهای تعبیه شده بر روی بدنه اش به زمین ارسال می نماید:

 1) امواج حامل
2)کدهای اطلاعاتی
3) پیام ماهواره(Message) که حامل اطلاعات زیر می باشد:

الف) اطلاعات مدار ماهواره که مربوط به موقعیت ماهواره می شود.
ب) اطلاعات مربوط به زمان
ج) اطلاعات شماره ماهواره
د) اطلاعات مربوط به ضریب دقت آرایش هندسی ماهواره ها

 مجموعه اطلاعات فوق شامل امواج حامل،کدهای اطلاعاتی و پیام ماهواره همراه یکدیگر بسمت زمین مخابره شده و گیرنده های زمینی که قابلیت ها و انواع متفاوتی دارند ضمن دریافت این مجموعه پس از عمل دمودلاسیون هر بخش را برای منظور خاص خود مورد استفاده قرار می دهد.

 هرماهواره پیامی را ارسال می کند که بــطور ســــــاده می گوید :  من ماهواره شماره X هستم ، موقعیت فعلی من Y است ، و این پیام در زمان Z ارسال شده است.

 حال برای تعیین موقعیت ،گیرنده GPS زمانهای دریافت شده را با زمان خود مقایسه می کند. تفاوت این دو مشخص کننده فاصله گیرنده GPS از ماهواره مزبور می باشد . این عملی است که دقیقاً یک گیرنده GPS انجام می دهد.

با استفاده از حداقل سه ماهواره یا بیشتر ، GPS می تواند طول و عرض جغرافیایی مکان خود را تعیین نماید که آن را تعیین دو بعدی می نامند و با تبادل با چهار و یا بیشتر ماهواره، یک GPS می تواند موقعیت سه بعدی مکان خود را تعیین نماید که شامل طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع می باشد.با انجام پشت سر هم این محاسبات ، GPS می تواند سرعت و جهت حرکت خود را نیز به دقت مشخص نماید.

هر قدر تعداد ماهواره های قابل مشاهده بیشتر شود معادلات اساسی تعیین موقعیت بیشتر خواهند شد و بنابراین زمان لازم برای تعیین موقعیت یک نقطه کاهش یافته و دقت تعیین موقعیت نیز افزایش خواهد یافت.

کاربردهای GPS

GPS ها دارای كاربردهای متنوعی در زمین ، دریا و هوا می باشند ، اساساً GPS هر جایی قابل استفاده است مگر در نقاطی كه امكان وصول امواج ماهواره درآنها نباشد مانند داخل ساختمانها ، غارها ونقاط زیرزمینی دیگر و یا زیر دریا ، كاربردهای هوایی GPS در رهیابی برای هوانوردی تجاری میباشد . در دریا نیز ماهیگیران ، قایقهای تجاری ، ودریا نوردان حرفه أی از GPS برای رهیابی استفاده می كنند .

استفاده های زمینی GPS بسیار گسترده تر می باشد . مراكز علمی از GPS برای استفاده از قابلیت و دقت زمان سنجی اش واطلاعات مكانی اش استفاده می كنند . نقشه برداران از GPS برای توسعه منطقه كاری خود بــــهره می گیرند . سایتهای گرانقیمت نقشه برداری دقتهایی تا یك متر را فراهم می آورند . GPS ها علاوه بر صرفه جویی دقتهای بهتری را برای این سایتها به ارمغان می آورند . استفاده های تفریحی از GPS نیز به تعداد تمام ورزشهای تفریحی متنوع است . به عـنوان مثال برای شكارچیان ، برف نوردان ، كوهنوردان وسیاحان و…

جهت کسب اطلاعات تکمیلی میتوانید از سایت های زیر استفاده نمائید .

http://en.wikipedia.org/wiki/Global_Positioning_System

http://www.gps.gov

http://www.aero.org/education/primers/gps/whatisgps.html

 
طبقه بندی: علوم دریایی،
[ چهارشنبه 1390/09/2 ] [ 11:33 ق.ظ ] [ محمد عامری فر ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

باز دریا حس و حال عاشقانه
موج هایش میوه های نوبرانه

باز دریا عشق من ایمان من
این صدایش نغمه زیبای من

باز دریا هو هو و ها ها می كند
این نوایش دلها را جادو می كند

باز دریا می نویسد یارم بیا
ای كه درجانت منم ، دلدارم بیا

باز دریا افتان و خیزانش می یاد
گر كه خود جایی بماند این آب وكف هایش می یاد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما

Online User
بک لینک طراحی سایت