تبلیغات
علوم دریایی

قالب وبلاگ


علوم دریایی
منم دریا دگر آن ساحلم کو درخت بی برم آن حاصلم کو  
نویسندگان
نظر سنجی
نظر و طرز نگاهتون راجع به شغل دریانوردی چیه ؟


صفحات جانبی
ساختمان موشک­ها 1


جلسه نخست، راکت ها، موشک ها، اژدرها و انواع آن


در اولین جلسه از آموزش های موشکی به معرفی واژه های  رااکت: راکت در واقع همان موشکی است که سامانه هدایت ندارد و در هوا به صورت آزاد حرکت می­ کند. برخی از اوقات به سامانه تولید نیروی پیشران در موشک­ها نیز راکت می­ گویند و برخی از اوقات به موشک­ های فضایی راکت می ­گویند. راکت در حقیقت ماشینی است که به وسیله‌ی خروج سریع گاز، نیروی جلوبرندگی ایجاد می‌کند. راکت در تعریفی دیگر یک نوع سامانه تولید نیروی حرکت است که با استفاده از ترکیب سوخت و اکسید کننده (که هر دو در داخل سامانه هستند) نیروی عکس العملی تولید می­ کند که به حرکت وسیله منجر می ­گردد. در بیان عمومی گاهی به کل وسیله پرتابگر نیز راکت گفته می­ شود. ، موشکموشک: موشک در حقیقت ماشینی است که به وسیله‌ی خروج سریع گاز، نیروی جلوبرندگی ایجاد می‌کند. موشک شیمیایی، راکت هدایت‌شونده ای است که نیروی جلوبرندگیش را با استفاده از سوختن مواد شیمیایی (جامد یا مایع) به دست می‌آورد. اجزای اصلی یک موشک شیمیایی، موتور، پیشرانه_ شامل سوخت و اکسیدکننده _ قاب (بدنه) یا پوششی برای نگهداری قسمت‌های مختلف، سامانه‌ی کنترلی و محموله (مانند سرجنگی) هستند. موشک هنگامی که به عنوان وسیله‌ی پرتاب ماهواره یا محموله‌های دیگر به فضا استفاده شود، «موشک ماهواره‌بر» یا «موشک حامل»نامیده می‌شود. هرگونه راکت با کاربری نظامی که دارای سامانه هدایت و کنترل باشد موشک نامیده می­شود. اکثر پرتابگرهای فضایی بر اساس فناوری موشک­های نظامی توسعه پیداکردند. ،  اژدراژدر: اژدر، پرتابه، جنگ افزار یا موشک خود کشش زیر آبی به شکل سیگار برگ است که از یک زیردریایی، هواپیما و یا کشتی شلیک می ­شود. این پرتابه طراحی شده است تا هنگام برخورد به هدف و یا در نزدیکی آن منفجر شود. و انواع موشک ها می پردازیم.

 

راکت چیست؟

راکت در واقع همان موشکی است که سامانه هدایت ندارد و در هوا به صورت آزاد حرکت می­کند. برخی از اوقات به سامانه تولید نیروی پیشران در موشک­ها نیز راکت می­گویند و برخی از اوقات به موشک­های فضایی راکت می­گویند. راکت در حقیقت ماشینی است که به وسیله‌ی خروج سریع گاز، نیروی جلوبرندگی ایجاد می‌کند.

 موشک چیست؟

موشک در واقع یک وسیله حمل و نقل بدون سرنشینی است که یک بار مفید را از یک نقطه به یک نقطه دیگر حمل می­کند. این وسیله نیروی لازم برای حرکت را از موتور راکتی درونش می­گیرد. منظور از موشک همان راکت دارای سامانه هدایت است. اجزای اصلی یک موشک موتور، پیشرانه(شامل سوخت و اکسیدکننده ) قاب (بدنه) یا پوششی برای نگهداری قسمت‌های مختلف، سامانه‌ی کنترلی و محموله (مانند سرجنگی و یا  ماهوارهماهواره: در ستاره شناسی : 1. یک جسم سماوی که دور یک سیاره می‌چرخد ( قمر یا ماه)؛ 2. یک جسم کوچک که به دور جسم بزرگ‌تری می‌گردد، جسم بزرگ‌تر خود نیز به دور یک ستاره می‌چرخد. در منظومه‌ی شمسی تمامی سیارات به جز تیر (عطارد) و زهره دارای قمر می‌باشند. تاکنون بیش از 100 قمر سیاره‌ای شناخته شده است . در علم هوافضا : 1. جسمی که به مدار زمین یا مدار یک جسم سماوی دیگر فرستاده می‌شود. 2. یک فضاپیما که در مدار یک سیاره قرار دارد (معمولاً زمین)؛ این گونه فضاپیما‌ها، وسیله‌هایی برای انجام مشاهدات، پژوهش‌ها و کار‌های مخابراتی در فضا هستند. معانی دیگری نیز برای واژه‌ی ماهواره آمده است که خارج از حوزه هوافضا هستند؛ به عنوان مثال در علوم ژنتیک، میکروب شناسی و علوم سیاسی برای واژه‌ی "Satellite " تعاریف ویژه‌ای وجود دارد. ) هستند. موشک هنگامی که به عنوان وسیله‌ی پرتاب ماهواره یا محموله‌های دیگر به فضا استفاده شود، «موشک ماهواره‌بر» یا «موشک حامل»نامیده می‌شود. 

 اژدر چیست؟

اژدر، پرتابه، جنگ افزار یا موشک خود کشش زیر آبی به شکل سیگار برگ است که از یک زیردریایی، هواپیما و یا کشتی شلیک می­شود. این پرتابه طراحی شده است تا هنگام برخورد به هدف و  یا در نزدیکی آن منفجر شود.

 انواع موشک

از یک دیدگاه نظامی بر اساس مبدا و مقصد می­توان موشک­ها را در چهار دسته تقسیم بندی کرد:

1.    موشک سطح (زمین) به سطح (زمین)

2.    موشک سطح (زمین) به هوا

3.    موشک هوا به هوا

4.    موشک هوا به سطح (زمین)

 از یک دیدگاه دیگر نظامی بر اساس مسیر و نوع حرکت می­توان دو نوع کلی برای موشک­ها در نظر گرفت:

1.    موشک­ کروز

2.    موشک بالستیک
طبقه بندی: علوم نظامی،
[ پنجشنبه 1390/09/3 ] [ 09:02 ق.ظ ] [ محمد عامری فر ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

باز دریا حس و حال عاشقانه
موج هایش میوه های نوبرانه

باز دریا عشق من ایمان من
این صدایش نغمه زیبای من

باز دریا هو هو و ها ها می كند
این نوایش دلها را جادو می كند

باز دریا می نویسد یارم بیا
ای كه درجانت منم ، دلدارم بیا

باز دریا افتان و خیزانش می یاد
گر كه خود جایی بماند این آب وكف هایش می یاد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما

Online User
بک لینک طراحی سایت