تبلیغات
علوم دریایی

قالب وبلاگ


علوم دریایی
منم دریا دگر آن ساحلم کو درخت بی برم آن حاصلم کو  
نویسندگان
نظر سنجی
نظر و طرز نگاهتون راجع به شغل دریانوردی چیه ؟


صفحات جانبی


 

 ساخت یک ماهواره

 هر ماهواره، حامل تجهیزاتی است که برای انجام ماموریت خود به آن‌ها نیاز دارد. برای نمونه، ماهواره‌ای که مامور مطالعه‌ی کهکشان است مجهز به تلسکوپ؛ و ماهواره‌ی مامور پیش‌بینی وضع هوا مجهز به دوربین ویژه برای ثبت حرکت‌ ابرهاست. علاوه بر تجهیزات تخصصی، همه‌ی ماهواره‌ها دارای سامانه‌هایی برای کنترل تجهیزات و عملکرد خود می‌باشند. از جمله سامانه‌ی تامین انرژی، مخازن سوخت، سامانه‌ی توزیع الکتریسیته و سامانه‌هایی از این دست. در هر یک از این بخش‌ها ممکن است از سلول‌های خورشیدی برای جذب انرژی مورد نیاز استفاده شود. بخش داده‌ها نیز مجهز به رایانه‌هایی برای گردآوری و پردازش اطلاعات به‌دست‌آمده از طریق تجهیزات و اجرای فرامین ارسال‌شده از زمین می‌باشد. هریک از تجهیزات جانبی و بخش‌های اصلی یک ماهواره به طور جداگانه طراحی، ساخته و آزمایش می‌شوند. کارشناسان بخش‌های مختلف را کنار هم می‌گذارند و به یکدیگر متصل می‌کنند. سپس ماهواره در شرایطی همانند شرایط ارسال و شرایط استقرار در مدار، آزمایش می‌شود. اگر ماهواره همه‌ی آزمایش‌ها را به خوبی پشت سر بگذارد، آماده‌ی پرتاب می‌گردد  .

 پرتاب ماهواره  

 درباره چگونگی پرتاب ماهواره‌ها در فصل های آتی بیشتر خواهیم آموخت. اشاره می‌شود که برخی ماهواره‌ها را شاتل‌ها به فضا حمل می‌کنند ولی بیش‌تر ماهواره‌ها با موشک‌های ماهواره‌بر به فضا فرستاده می‌شوند. مخازن سوخت این ماهواره‌برها پس از اتمام سوخت‌شان به درون اقیانوس‌ها می‌افنتد. موشک‌های ماهواره‌بر، ماهواره را با حداقل تنظیمات در مدار خود قرار می‌دهد و اغلب برای آن که ماهواره در مدار دقیقِ خود قرار گیرد، موتورهایی که از پیش روی ماهواره تعبیه شده است، با ایجاد تکانه‌های متوالی، مانور لازم را به ماهواره می‌دهند و آن را به مدار از پیش‌تعیین‌شده می‌رسانند. زمانی‌که ماهواره در مدار درست خود قرار گرفت می‌تواند مدت‌های درازی در همان مدار، بدون نیاز به تنظیمات دوباره باقی بماند.

 انجام ماموریت

 کنترل بیش‌تر ماهواره‌ها از مراکز زمینی انجام می‌شود. رایانه‌ها و افراد متخصص در مرکز کنترل زمینی، وضعیت ماهواره را تحت نظر دارند. آن‌ها دستورالعمل‌ها را به ماهواره ارسال می‌کنند و اطلاعات گردآوری‌شده توسط ماهواره را دریافت می‌نمایند. مرکز کنترل از طریق امواج رادیویی با ماهواره در ارتباط است. ایستگاه‌هایی بر روی زمین این امواج را از ماهواره دریافت و یا به آن ارسال می‌کنند. ماهواره‌ها معمولا به طور دائم از مرکز کنترل دستورالعمل دریافت نمی‌کنند. آن‌ها در واقع مثل روبات‌های چرخان هستند؛ روباتی که سلول‌های خورشیدی خود را برای دریافت انرﮋی کافی تنظیم و کنترل می‌کند و آنتن‌های خود را برای دریافت دستورات خاص از زمین آماده نگه می‌دارد. تجهیزات ماهواره به صورت مستقل و خودکار وظایف خود را انجام می‌دهند و اطلاعات را جمع آوری می‌کنند. ماهواره‌های موجود در ارتفاعات بلندِ مدار زمین‌آهنگ در ارتباط همیشگی با زمین می‌باشند. ایستگاه‌های زمینی می‌تواند دوازده بار در روز با ماهواره‌های موجود در ارتفاع کوتاه ارتباط برقرار نمایند. در طول هر تماس، ماهواره اطلاعات خود را ارسال و دستورالعمل‌ها را از ایستگاه دریافت می‌کند. تبادل اطلاعات تا زمانی‌که ماهواره از فراز ایستگاه عبور می‌کند می‌تواند ادامه داشته باشد که معمولا زمانی حدود ۱۰ دقیقه است. چنان‌چه قسمتی از ماهواره دچار نقص فنی شود، اما ماهواره قادر به ادامه‌ی ماموریت‌های خود باشد، معمولا همچنان به کار خود ادامه می‌دهد. در چنین شرایطی مرکز کنترل روی زمین بخش آسیب‌دیده را تعمیر و یا مجدداً برنامه‌نویسی می‌کند. در موارد نادری نیز عملیات تعمیر ماهواره را شاتل‌ها در فضا انجام می‌دهند؛ اما چنان‌چه آسیب‌های وارد آمده به ماهواره به اندازه‌ای باشد که ماهواره دیگر قادر به انجام ماموریت‌های خود نباشد مرکز کنترل فرمان توقف ماهواره را صادر می‌کند.

 سقوط از مدار

 یک ماهواره در مدار خود باقی می‌ماند، تا زمانی‌که شتاب آن کم شود. در حالت معمول، اگر شتاب یک ماهواره کم شود، ماهواره از مدار اصلی‌ِ خود کمی پایین‌تر می‌آید. موتورهای تعبیه‌شده روی ماهواره دوباره ماهواره را به مدار خود بازمی‌گردانند اما این فرایند تا زمانی می‌تواند ادامه داشته باشد که موتورهای همراه ماهواره، دارای سوخت لازم باشند. با تمام شدن سوخت یا به دلایل دیگری چون از کار افتادن بخشی اساسی از ماهواره، نیروی گرانش، ماهواره را به سمت پایین و به سمت اتمسفر می‌کشاند. سرعت ماهواره هنگام برخورد با مولکول‌های خارجی‌ترین لایه‌ی اتمسفر کمی کم می‌شود؛ اما هنگامی که نیروی گرانش ماهواره را به سمت لایه‌های داخلی‌تر اتمسفر می‌کشاند، سرعت ماهواره بسیار زیاد می‌شود. ماهواره در اصطکاک با هوایی که جلویش قرار دارد، به شدت داغ می‌شود و در اثر گرمای حاصل از این اصطکاک، بخشی از ماهواره یا تمامی آن می‌سوزد. 

 
طبقه بندی: علوم دریایی،
[ پنجشنبه 1390/09/3 ] [ 09:13 ق.ظ ] [ محمد عامری فر ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

باز دریا حس و حال عاشقانه
موج هایش میوه های نوبرانه

باز دریا عشق من ایمان من
این صدایش نغمه زیبای من

باز دریا هو هو و ها ها می كند
این نوایش دلها را جادو می كند

باز دریا می نویسد یارم بیا
ای كه درجانت منم ، دلدارم بیا

باز دریا افتان و خیزانش می یاد
گر كه خود جایی بماند این آب وكف هایش می یاد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما

Online User
بک لینک طراحی سایت